وارد واکنش می شود و پلیمر را تولید می کند. واحدهای مونومری مختلف نظیر گلیکول دی متاکریلات که باند دوگانه فعالی در هر انتهای مولکول دارند. می توانند پلیمرهایی با ساختمان متقاطع بدست آورند که خواص مطلوب تری دارند.
ب) رزین های کامپوزیتی
بطور کلی از یک فاز آلی : ماتریکس رزینی (پلیمر آکریلیک ) و یک فاز غیر آلی : فیلرهای معدنی تشکیل شده اند.
سطح فیلرهای معدنی با اجزای خاصی به نام Coupling Agent پوشانده شده است تا اتصال خوبی بین ماتریکس و فیلر ایجاد کند. معمول ترین آن سیلیکون آلی (sitane) است. برای ایجاد پلیمراسیون سیستم های عمده ی شیمیایی (self cure) نوری (light cure) و dual cured در روش اول سخت شدن بوسیله ی یک آغاز کننده پراکسید آلی و یک تسریع کننده آمین آلی آنجام می شود. بصورت سیستم دو خمیری عرضه می شود. در سیستم فعال شونده با نور کامپوزیت در معرض نور آبی قرار می گیرد و این نور توسط یک دی کتون جذب می شود و در حضور یک امین آلی وارد واکنش می شود. این سیستم بصورت تک خمیری عرضه می شود. در سمان Dual cured یک کاتالیست با سمان مخلوط می شود تا بعد از سخت شدن اولیه سریع که با تاباندن نور حاصل می شود، نهایتا سمان در گوشه هایی که تحت تابش نور نیستند بیشتر سخت شود. این ها بصورت بیس کاتالیست عرضه می شوند و نیاز به اختلاط دارند.
موارد استفاده
سمان های رزینی برای چسباندن روکش ها، بریج های معمولی، بریج های متصل شونده با رزین و همچنین برای اتصال سرامیک های زیبایی بصور روکش یا ونیر و یا اینله و انله و رستوریشن های کامپوزیتی به دندان و اتصال دادن مستقیم براکت های ارتودنسی به مینای اچ شده یا اسید بکار می روند. اخیرا سمان های کامپوزیتی برای چسباندن رستوریشن های موقتی توسعه یافته اند.
نحوه‌ی کاربرد
در سیستم های دو جزئی، دو جزء بر روی یک پد کاغذی مخصوص به مدت 30-20 ثانیه با یکدیگر مخلوط می شوند. در سیستم های سخت شونده با نور که تک جزیی هستند، مدت زمانی که لازم است رزین در معرض نور قرار بگیرد تا پلیمریزه شود، بسته به نور انتقال یافته از درون رستوریشن یا براکت سرامیکی و لایه سمان پلیمریزه دارد، اما در هر صورت نباید از 40 ثانیه کمتر باشد. در سیستم های dual cure دو جزئی هستند ونیاز به اختلاط دارند. در این سمان فعال شدن شیمیایی آهسته است و زمان کار (working time) زیادی را تا زمانیکه در معرض نور قراربگیرد فراهم می کند، که در این لحظه به سرعت سخت می شود . سپس تحت پلیمریزاسیون شیمیایی، سخت شدن در زمان طولانی ادامه پیدا می کند تا سمان استحکام نهایی خود را بدست آورد.
Hori گزارش کرد با افزایش زمان نور می تواند نیروی باندینگ مواد رزینی dual cure را پیشرفت داد(33). استفاده از یک ماده اتصال دهنده ی عاجی زیر یک سمان رزینی برای موفقیت آن مهم و لازم است. این مواد اتصال دهنده ی عاجی با مکانیسم های مختلف به سطح عاجی اتصال می یابند که شامل tags در توبول های عاجی، اتصال به رسوب ها روی عاج pretreated، اتصال شیمیایی با اجزای معدنی، اتصال شیمیایی با اجزاء آلی و تولید یک لایه عاج آغشته با رزین (hybrid layer) می‌باشد. برای بهبود و ارتقاء اتصال به ساختار دندان،دندان تراش خورده معمولا اچ می‌شود. سمان های رزین لوتینگ به کامپوزیت های پرداخت شده گیر زیاد بین سمان رزینی و ترمیم کامپوزیت غیر مستقیم را مشکل می‌کند. خشن شدن سطحی با سندبلاست پیشنهاد شده است(35و34).
اثرات روی پالپ
سمان های رزینی درست مانند رزین های کامپوزیتی ترمیمی، پالپ را تحریک می کنند . یکی از مشکلات استفاده از سمان های رزینی برای چسباندن کراون های کامل واکنش های شدید پالپ، هنگامیکه
سمان روی عاج زنده قطع شده استفاده می شود. البته واکنش های شدید پالپی، بیشتر مربوط به نفوذ باکتریایی می باشد(37و36).
خواص فیزیکی
فرمول جدید ترین انواع سمان های رزینی مشابه کامپوزیت های رزینی پر کردگی است. مثل ماتریکس رزینی یا (BISGMA) است که با مونومرهای دی متاکریلات با وزن مولکولی کمتر رقیق شده است. دیگر جزء اصلی سیلیکای silanted یا گلاس می باشد . سمان هایی که میزان فیلر آنها بالاست، معمولا دارای ذرات معدنی silanted با قطر 13 میکرو متر هستند. سمان هایی به مقدار جزئی حاوی فیلر هستند، حاوی 28% سیلیکای کلوئیدال می باشند . همچنین سمان های رزینی در دو گروه میکرو هایبرید و میکرو فیلد قرار می گیرد. سمان های adhesive مشابه سمان های کامپوزیتی می باشند و رزین دی متاکریلات و فیلر گلاس دارند. سمان های adhesive به صورت dual cured یا self cured هستند. سمان های کامپوزیتی میکروفیلر در تحقیقات جدید دارای مقاومت سایش بیشتری نسبت به سمان کامپوزیتی میکرو هایبرید هستند. وجه تفاوت اولیه سمان های کامپوزیتی با کامپوزیت های ترمیمی محتوای فیلر کمتر و ویسکوزیته کمتر آن هاست . افزایش حجم در پارتیکل ها به تئوری منجر به افزایش ویسکوزیته می شود . کارخانجات به طور عمومی ادعا می کنند که مواد ترمیمی با درصد فیلر بیشتر خصوصیت فیزیکی و مکانیکی بیشتری دارند(39و38). در عین حال مطلوب ترین مواد ترمیمی دندان ها موادی هستند که خصوصیات فیزیکی و مکانیکی و ساختاری عاج مینا را تقلید نمایند. پس از یک سمان لوتینگ خوب، انتظار می رود خاصیت چسبندگی خوب و همچنین خصوصیات فیزیکی بالایی داشته باشند.
استحکام فشاری (Compressive strength)
از فاکتور استحکام فشاری به عنوان پیشگویی کننده خواص کلینیکی استفاده می شود. سمان های رزینی چسبنده مثل C & B Meta bond تغییر شکل پلاستیک (برگشت ناپذیر) زیادی در آزمایشگاه نشان داده اند . با این حال رابطه ای بین استحکام بالا و سایش مارجینال پایین در سمان های رزینی به صورت in vitro نشان داده شده است . کلا در آزمایش خصوصیات استحکامی از قبیل استحکام انعطافی (flexural strength) ضریب کشسانی (Elastic Modulus) و … سمان های رزینی حاوی Adhesive حاوی فیلر دارای مقادیر بالاتری نسبت به سمان های رزینی فاقد فیلر و معمولی هستند.
استحکام اتصال (Bond Strength)
بطور کلی سمان های رزینی در مقایسه با سمان های دیگر از استحکام بالایی برخوردار هستند. سمان های لوتینگ رزینی یک نیرویی باند بالا به مواد ترمیمی و بافت های سخت دندانی ایجاد می کند علاوه بر این خصوصیات مفید آن ها مثل حساسیت کم، پایداری و سازگاری باعث تشکیل یک اینتر فرنس با دوام و قوی بین رستوریشن و دندان می‌شود(40و39).
استحکام کششی(Tensile Strength)
استحکام کششی بالای سمان های رزینی آن ها را برای اتصال دادن میکرومکانیکی پوشش‌های سرامیکی اچ شده و نگهدارنده های بریج به مینای اچ شده ی دندان تراش خورده مناسب می‌سازد.
ضخامت لایه ای (Film thickness)
سمان های رزینی ضخامت لایه ای بالاتری از حد استاندارد ANSI / ADA دارند. (مقدار استاندارد 25 میکرومتر) وقوع موارد فراوان کج شدن ریختگی در هنگام استفاده از سمان های رزینی نشان دهنده ی ضخامت لایه ای بیشتر آن ها نسبت به سمان زینک فسفات، پلی کزبوکسیلات و گلاس یونومر است. این امر احتمالا به علت ویسکوزیته بالاتر رزین است . هرچه ضخامت لایه افزایش یابد استحکام کششی اتصال سمان های رزینی به آلیاژهای ریختگی کاهش می یابد. در مطالعه ای که در مورد سمان ها انجام شده است، معلوم شد که ارتباط خطی بین ضخامت لایه ای و قوام وجود دارد. وابستگی لایه ای با حرارت این ارتباط را تشدید می کند. در این مطالعه ی ارتباطی بین ضخامت لایه ای و بزرگترین اندازه ی فیلر یا بین قوام و محتوای وزنی فیلر یافت نشد. بر خلاف سمان گلاس یونومر در سمان رزینی Adhesive افزایش زمان کارکرد، اثر نامطلوب بر روی ضخامت لایه‌ای ندارد.
چسبندگی
هنگامی که یک سمان غیر چسبنده مانند زینک فسفات استفاده می شود، میزان گیر، بستگی به فرم هندسی دندان تراش خورده دارد که بتواند مسیرهای جابجا شدن رستوریشن را محدود کند. رزین های چسبنده مانند panavia (j . morita USA INC . Tustincalif ) در مقایسه با زینک فسفات گلاس یونومر یا سمان های رزینی معمولی گیر بیشتری را نشان می دهد. استفاده از پست های کامپوزیتی fiber – forsed – resin (تقویت شده با فیلر) با یک سمان رزین کامپوزیت بطور گسترده مورد قبول واقع شده و بطور فزاینده‌ای در ترمیم دندان های

Categories: مقالات سئو